Zapalenie ucha to nieprzyjemna przypadłość, która większości kojarzy się z okresem dzieciństwa. Tak naprawdę na chorobę może zapaść każdy, chociaż u dzieci ryzyko choroby jest większe. Chyba nie ma osoby, która przynajmniej raz w życiu nie przeszła zapalenia ucha o różnym stopniu nasilenia. Schorzenie jest nie tylko uciążliwe – przy braku odpowiedniego leczenia może prowadzić do groźnych powikłań.
Zapalenie ucha zewnętrznego
Najczęściej występujący jest stan zapalny w obrębie ucha zewnętrznego, który ma podłoże bakteryjne. Stan zapalny może rozwinąć się na skutek urazu mechanicznego, chorób ogólnoustrojowych, zanieczyszczenia przewodu słuchowego wodą. Choroba objawia się bólem zewnętrznego przewodu słuchowego, łuszczącym się wewnątrz przewodu słuchowego naskórkiem, może pojawić się również wydzielina z ucha o nieprzyjemnym zapachu. Chorzy często uskarżają się na uczucie zatkanego ucha, które utrudnia normalne funkcjonowanie. Więcej informacji na temat tego schorzenia znajdziesz na stronie internetowej geers.pl.
Zapalenie ucha wewnętrznego
Zapalenie ucha przyczyny? Nie ulega wątpliwości, że jest to znacznie poważny stan, który koniecznie wymaga konsultacji lekarskiej. Choroba może mieć przebieg ostry, wysiękowy i przewlekły. Zapalenie ucha wewnętrznego występuje najczęściej w okresie jesienno – zimowym, kiedy zwiększona jest częstotliwość występowania schorzeń bakteryjnych. Do zakażenia może dojść drogą kropelkową – drobnoustroje przedostają się do ucha poprzez nos i gardło. Do charakterystycznych objawów choroby należy niedrożność przewodu słuchowego, upośledzenie słuchu, uczucie „pełności” w uchu i ból pojawiający się w wewnętrznej części narządu. Jednocześnie może występować wyciek z ucha oraz objawy zakażenia bakteryjnego, takie jak gorączka, dreszcze, osłabienie.
Leczenie zapalenia ucha
Leczenie stanu zapalnego ucha zależy od miejsca występowania zakażenia oraz rozpoznania lekarskiego. U wielu chorych zapalenie ucha może cofnąć się samoistnie, jednak jeśli drobnoustroje zaatakowały ucho wewnętrzne to zazwyczaj nie obejdzie się bez antybiotykoterapii. Antybiotyk standardowo podaje się przy zapaleniu ucha u dzieci do 2 roku życia. W czasie leczenia infekcji pacjenci powinni przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, lekarz może również zalecić preparaty o działaniu miejscowym, które aplikowane do ucha mają działanie antybakteryjne i zmniejszające obrzęk. Nie można bagatelizować zapalenia ucha – infekcja niesie zagrożenie groźnych powikłań. Nieleczone zapalenie ucha może przejść w stan przewlekły, a drobnoustroje mogą doprowadzić do zapalenia opon mózgowych czy nawet ropni mózgu.