Jak dbać o włosy? Kurs dla początkujących

Pielęgnacja włosów w domu może być równie skuteczna jak zabiegi w salonie fryzjerskim. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać odpowiednie produkty do skóry głowy i pasm, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami.

 Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku, jak utrzymać gładkie i lśniące włosy, nawet gdy są suche i łamliwe.

Krok 1: Szczotkowanie włosów

Najbardziej znanym rytuałem w domowej pielęgnacji włosów jest szczotkowanie. Powinnaś szczotkować włosy nie tylko w ciągu dnia, ale także przed ich umyciem. To normalne, że podczas mycia włosów tracimy trochę włosów – jest to naturalny proces regeneracji, który ma na celu zrobienie miejsca dla nowych włosów. Ale jeśli zaczniesz myć splątane kosmyki, ryzykujesz wyrwanie zdrowych, nowych włosów, nawet tego nie zauważając.

Rozczesuj włosy od końcówek. Delikatnie, nie wykonując gwałtownych ruchów, rozczesuj końcówki, trzymając długości w miejscu, a następnie stopniowo przesuwaj się w kierunku nasady włosów, aż wszystkie włosy zostaną wyczesane. Jest to najmniej traumatyczna metoda. Włosy nie są zniszczone i nawet najbardziej splątane włosy łatwo się rozplątują.

Krok 2: Złuszczanie skóry głowy

Pierwszym i bardzo ważnym krokiem jest głębokie oczyszczenie skóry głowy. Wiele osób pomija ten krok, i to nie bez powodu. Właściwa pielęgnacja skóry głowy to pierwszy krok do pięknych, zdrowych włosów.

Peelingi skóry głowy mogą być różnego rodzaju: ścierające lub na bazie kwasów, jak OK Beauty Wake Up & Peel Scalp Activator Peel Mask. Mają one ten sam efekt, ale peeling kwasowy jest łagodniejszy i delikatniejszy. Rezultat jest taki sam, ale nie musisz się martwić o wypłukiwanie cząstek ściernych.

Produkty te delikatnie usuwają martwe komórki naskórka i głęboko oczyszczają skórę, stymulują wzrost włosów, a nawet pomagają ograniczyć konieczność mycia włosów. A jeśli połączysz stosowanie peelingu z lekkim masażem głowy, poprawi to krążenie krwi, co jest dobre nie tylko dla Twoich włosów, ale także dla Twojego mózgu.

Panuje błędne przekonanie, że peeling jest konieczny tylko w przypadku tłustej skóry głowy. Tak nie jest. Sucha skóra również potrzebuje złuszczania. Chodzi o to, że w przypadku tłustej skóry głowy, możesz złuszczać skórę raz lub nawet dwa razy w tygodniu, podczas gdy w przypadku suchej lub wrażliwej skóry głowy, wystarczy raz na dwa tygodnie.

Krok 3: Umyj włosy szamponem

Mycie włosów jest najprostszym i najbardziej oczywistym elementem pielęgnacji. Ale nawet tutaj wiele osób popełnia błędy. Przejdźmy do podstaw mycia włosów:

  • Przed nałożeniem szamponu na skórę głowy lepiej namydlić go w dłoniach. Dzięki temu działa łagodniej i nie podrażnia skóry.
  • Nie nakładaj szamponu na całe włosy. Lepiej nałożyć go na skórę głowy, chwilę masować, a powstałą piankę rozprowadzić na całej długości włosów. Z reguły skóra głowy przetłuszcza się znacznie szybciej niż same włosy, a ta metoda pomaga nie wysuszać pasm i jednocześnie dokładnie oczyszczać skórę.
  • Sam szampon odgrywa ważną rolę. Konieczna jest analiza kondycji włosów i wybór produktu, który rozwiąże określone zadanie: nawilżenie, odżywienie, wyeliminowanie matowości i łamliwości dla włosów suchych lub głębsze oczyszczenie dla włosów przetłuszczających się.

Krok 4: Maska do włosów

Maseczki do włosów zapewniają włosom dodatkową pielęgnację i czasami mogą być tak samo skuteczne jak zabiegi w salonie fryzjerskim. Są one niezastąpione w przypadku włosów farbowanych i kręconych. Dzięki maskom można odbudować zniszczone włosy, przywracając im miękkość i blask. Nie spiesz się więc z obcinaniem przesuszonych kosmyków. Sprawdźcie produkty firmy Ducray.

Wszystkie maski najlepiej nakładać na czyste, osuszone ręcznikiem włosy, ponieważ pomaga to składnikom aktywnym wniknąć głębiej w strukturę włosa i daje lepsze rezultaty. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie „jak długo należy trzymać maskę do włosów”. Wszystko zależy od formuły i składników aktywnych, dlatego należy zwracać uwagę na zalecenia producenta.

W pozostałych przypadkach warto stosować się do tych samych zasad, co w przypadku balsamu: nie przesadzać z ilością i nie nakładać go na odrosty. W przeciwnym razie może obciążyć włosy. Wyjątkiem są maski do skóry głowy, które, wręcz przeciwnie, powinny być stosowane tylko do korzeni.